Ételek cimkéi

alma (4) apró (1) bab (1) barack (1) bejgli (1) brokkoli (1) burgonya (17) citrom (6) cukor (2) cseresznye (1) csiga (1) csirke (2) csirkehús (3) csokoládé (6) csokoládé kinder (1) daganat (1) darálthús (4) derelye (1) desszert (1) diabetikus (1) diétás (1) dió (11) dísz (1) ecet (1) édesség (34) egészség (1) előétel (1) fagylalt (2) fahéj (2) fánk (2) felfújt (1) felvágott (1) fokhagyma (1) fortélyok (1) főétel (26) főzelék (4) főzés (1) füge (1) galamb (1) galuska (2) gesztenye (1) gomba (2) gombóc (7) gríz (1) gulyás (1) gyógyítás (1) gyömölcs (1) hal (1) hamburger zsömle (2) Házi praktikák ötletek (2) hús (7) húsgombóc (1) húsvét (4) joghurt (1) juhtúró (3) kakaó (4) kalóriaszegény (1) kapor (2) káposzta (3) karalábé (1) karamell (1) karfiol (2) kecske (2) kecskepörkölt (1) kecskesajt (1) kefir (1) keksz (3) keltészta (1) kelttészta (18) kenyér (5) kenyérrevalók (2) kifli (2) kókusz (5) kolbász (3) kombucha (1) Konyhai praktikák ötletek (2) kovászos (1) köret (7) köröm (1) Köszönet nyílvánítás (1) krém (2) krémek (1) krémes (1) krémleves (1) lángos (7) lekvár (10) lekváros (1) lencse (1) leves (22) levesbetét (5) liba (1) linzer (1) lúgosító ételek (1) magok (1) máj (2) májas (1) majonéz (4) mák (6) makaróni (1) mandula (1) marhahús (7) mártás (6) mazsola (1) meggy (8) méz (1) muffin (1) narancs (2) omlós (1) öntet (1) pacal (1) padlizsán (1) palacsinta (4) paprika (3) paradicsom (7) péksütemény (1) pizza (2) pogácsa (4) pörkölt (5) puding (3) pulykahús (2) püré (2) rácsos pite (1) ragu (1) rák (1) rakott palacsinta (1) réteslap (1) ribizli (2) rizs (2) rum (2) sajt (17) saláta (5) sárgabarack (1) sárgarépa (2) savanyúság (1) savbázis egyensúly (1) sertés (8) sodó (1) sonka (2) spenót (1) sütemény (47) süteménydíszítő ötletek (1) szalonna (2) szezámmag (2) szilva (2) szósz (4) tarhonya (1) tárkony (2) tartár (2) tea (1) tej (5) tejföl (11) tejpor (1) tejszín (4) tepertő (1) tészta (21) tibeti kefir gomba (1) tojás (2) torta (1) tök (2) töltött (1) töpörtyű (1) túró (4) tyúk (2) uborka (1) újév (1) ünnep (2) vaj (1) vaníliakrém (4) videó (1) virsli (1) vöröshagyma (1) zöldbab (3) zöldség (3) zőldség (2) zsír (1) zsömle (2)

2011. május 21., szombat

Marhapörkölt bográcsban

Hozzávalók:
60-dkg Marha labszar. 5-dkg zsir, 25-dkg voroshagyma, bors, so, 2 dkg
édesnemes paprika, 1 db közepes paradicsom, 2 db zöldpaprika,
öröltkömeny, 2 gerezd foghagyma, csípős paprika.

Elkészítés:
A marhalábszárat felkockazod. A voroshagymat aprora vagod, a paprikat
kicsumázod, es a paradicsommal felkarikázod, A bográcsban felhevíted a
zsírt, Beleteszed a húst, es elősütöd. Rateszád a vöröshagymat és
aranysárgára pirítod, megszórod pirospaprikával. , belekevered a
zöldpaprikat, paradicsomot, örölt komenyt, es zuzott fokhagymat. Majd
lefedjük. Ha a levet elfotte, akkor folengedjuk keves vizzel. / ha
ugylatod keves a leve, hogy a pirospaprika meg ne keseredjen ontsel ala
azert kicsi vizet, nehogy baj legyen/ Miután felöntötted vizzel,
készrepárolod. Nem kell sok leve legyen. Csípős paprika is mehet bele,
ha szeretitek csípősen. Sós vízben főtt burgonyaval talalod. A
burgonyát külön főzzed.

Marhagulyás

Hozzávalók:
60 dkg marha lábszár, 40 dkg
burgonya, 1 sárgarépa, 1 fehérrépa, 1 kisebb zeller, 1 közepes nagyságú
hagyma, 1 paprika, 1 paradicsom, 1 csomó petrezselyem, 1-2 szál
zellerlevél, 1 doboz pritamin, 1 evőkanál étolaj, 1 tojás, 10 dkg
liszt, só, őrölt pirospaprika, bors, kömény, kakukkfű, 1 marhahúsleves
kocka, 1 dl száraz vörösbor.

 
Elkészítés:
A húst kb. 2x2 cm-es kockákra vágjuk, és az olajon az apróra vágott
hagymával, paprikával és paradicsommal, 1 evőkanál pirospaprikával, kis
vízzel puhára pároljuk. Utána 2 liter vízzel felengedjük. Beletesszük a
felszeletelt zöldségeket, a leveskockát, a pritamint, a bort,
hozzáadunk 1 kávéskanál sót és 1-1 késhegynyit a fűszerekből. Addig
főzzük, amíg a hús megpuhul. Utána belerakjuk a meghámozott, kockára
vágott krumplit. A lisztből kis sóval, vízzel, egy tojással kemény
tésztát készítünk, és csipetkét szaggatunk belőle, és a krumplival
egyidejűleg azt is a levesbe főzzük. (A csipetke félkörömnyi, laposra
formázott) Tíz perc múltán szórjuk bele az apróra vágott petrezselymet
is. Ha nem elég piros a színe, pirospaprikát, ha szükséges, sót is
teszünk bele. Egyet forraljuk. Tálalás: mély tányérban, friss,
fehérkenyérrel és száraz vörösborral kínáljuk.

2011. május 2., hétfő

Kókuszos kekesz házilag

10 dkg vaj, vagy margarin
15 dkg liszt
5 dkg porcukor
5 dkg kókusz reszelék
1 citrom reszel héja
pár csepp citrom leve
1 tojás sárgája
2 evőkanál víz


Elkészítés:
A lisztet a kókuszreszelékkel és a vajjal kézzel összekeverjük morzsásra, majd hozzáadjuk a cukrot és a citromhéjat, citrom levét és jól összedolgozzuk.
Ezek után a tojássárgáját és a két evőkanál vizet hozzáadjuk és összedolgozzuk.
3-4 mm vastag nyújtjuk és különböző formájú pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk, lisztezett tepsibe tesszük, és 180 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt készre sütjük.

Omlós finom pogácsákat kapunk. Jó étvágyat hozzá.

Én még szoktam kakaóporból, egy cseppnyi víz hozzáadásával, cukorral, és vajjal kikevert masszát készíteni majd azt a meleg pogácsákra szétkenem és erre még egy kis kókuszreszelékkel meghintem.

2011. január 26., szerda

Amitől a sütemények még szebbek lesznek

1. Durvára vágott pisztácia – szinte mindenféle tortán és süteményen jól mutat a ragyogó zöld finomság. Díszíthetjük vele az édesség tetejét, de krémes sütiknek akár az oldalát is. Az apróra vagdalt natúr pisztáciával szórjuk meg az aprósüteményeket, bonbonokat, mézeskalácsot,  sőt, szitálhatunk rá egy kis porcukrot is.

2. Pralinégolyó – Tortaszeletek megjelöléséhez remek ötlet a kakaóporban meghempergetett pralinégolyócska. A golyókat mártsuk olvasztott tejcsokiba, csöpögtessük le, majd bőségesen hempergessük meg kakaóporban. Kézzel azonban ne nyúljunk hozzá, mert a kakaópor nedves lesz!
Tipp: ha nem akarsz pepecselni, raffaellóval vagy egyéb golyó alakú desszerttel is helyettesítheted a pralinékat.

3. Habcsók – Valóságos behavazott táj tárul elénk, ha apró darabokra tördelt hófehér habcsókkarikákat halmozunk a csokoládéval bevont torta tetejére.

4. Cukorgyöngy – Szülinapi gyerektorták díszítésére keresve sem találnánk jobbat, mint a színpompás cukorgyöngyök, cukorkák. A cukorgyöngyök persze nem csupán a gyerektortákon festenek jól, mindenféle apró desszertnek (pl. cupcake) bohókás hangulatot kölcsönöznek. Még nedves mázra szórjuk, hogy jól megtapadjanak.

5. Kókuszreszelék – A kókuszgolyó elengedhetetlen kísérője, ez nem újdonság, de díszként is remekül hasznosítható. Az ellentétes színek jól mutatnak egymáson, így főként a sötét alapszínű torta peremét vonjuk be a hófehér reszelékkel.

6. Narancskarika – A cukorszirupban párolt, hajszálvékonyra vágott narancsszelettel befedett tejszínes torta is igen mutatós. Hogy jobban tartson a díszítés, vonjuk be a gyümölcsöket sárgabarackzselével.
Tipp: próbálkozhatsz citrommal és lime-mal is - a fantáziadúsan elrendezett gyümölcskarikák már színükkel is gyönyörködtetnek.

7. Kandírozott gyümölcs – A cukormázas gyümölcsökkel – legyen az narancs, citrom cseresznye vagy éppen ananász – a legegyszerűbb süteményt is fel tudjuk dobni, és ellenállhatatlan finomságot tudunk belőle varázsolni. Vékony szeletekre vágva krémmel töltött tortákat díszíthetünk vele. A kandírozott cseresznyeszemek remekül mutatnak egy hófehér torta szélén felsorakoztatva, és csakúgy, mint a pralinégolyók, a tortaszeletek megjelölésére is alkalmasak.

8. Kávészem – A sötét színű torták szeleteinek jelölésére csokoládébevonatú kávészemet vagy a kávészemet mintázó csokoládét használjunk, de kávékrémes bonbonok tetejére is biggyeszthetünk belőlük egyet–egyet.

9. Cukormáz – Mézeskalácsok díszítésére kiválóan alkalmasak a színes cukormázak, masszák. A mázat pillanatok alatt összedobhatjuk otthon, de a boltokban is találunk por alakú, zacskós változatot. Töltsük nejlonzacskóba a masszát, majd vágjunk kis lyukat a zacskó egyik sarkán, és a kihűlt aprósüteményeket kenjük meg a cukormázzal. Rajzolhatunk sormintát, pontokat, vagy akár kontúrozhatjuk is a széleket. Jobban érvényesül a díszítés, ha teljesen más színe van, mint a máznak.
Tipp: Ha cukorgyöngy is kerül a süteményre, még azelőtt szórjuk a mázra, mielőtt megszáradna, különben nem ragadnak bele kellően a cukorszemek. Amíg teljesen meg nem dermedtek a sütik, ne tegyük őket egymásra, nehogy összeragadjanak.

Meleg cukormáz készítése: keverjünk össze 20-25 dkg finoman átszitált porcukrot 2-3 evőkanál vízzel, és folyamatosan kevergessük, amíg sűrű sziruppá nem áll össze. A mázat még melegen használjuk fel. Tetszés szerint ízesíthetjük (pl. vaníliás porcukorral), és színezhetjük ételszínezékkel.
Hideg cukormáz készítése: 30 dkg finom szitán átengedett porcukrot keverjünk simára két tojás fehérjével és fél citrom levével.

10. Kandírozott virágszirom – A halvány pasztellszínben pompázó, cukrozott virágszirmokkal díszített torta nem csupán étvágygerjesztő, hanem romantikus és elegáns színfoltja az ünnepi asztalnak. Talán a legmutatósabb a rózsa, az ibolya és az árvácska cukorruhába bújtatott változata.

Tipp – Így készíthetsz cukormázas rózsaszirmot:
1 tojásfehérjét 3 evőkanál vízzel lazán felverünk, és egy öblös tálkába öntjük. A szirmokat egymás után megforgatjuk benne, majd lerázzuk róla a felesleges tojáshabot, végül alaposan megmártogatjuk porcukorban és hagyjuk megszáradni.

11. Marcipán – Marcipánból készített díszekkel nem csupán a marcipántorta tetejét ékesíthetjük. Két fóliaréteg között nyújtsuk ki a tömbökben kapható marcipánmasszát, és szaggassunk ki belőle különféle karácsonyi motívumokat, ezekkel díszítsük fel a torta tetejét.
Tipp: még ünnepibb lesz a torta, ha apró dekorcukrokkal öltöztetjük fel a marcipánfigurákat.

12. Csokiforgács – A csokoládéforgács borzasztó sokféleképpen felhasználható díszítési mód, ráadásul pillanatok alatt elkészíthetjük. Zöldséghámozó segítségével vagy egy éles késsel mutatós csokiforgácsokat hánthatunk le a tábláról. Az is jó megoldás, ha a csokit megolvasztjuk, majd vékonyan rásimítjuk egy sima, hűvös felületre (pl. márványlap, esetleg sütőlap). Addig hagyjuk hűlni, amíg épp dermedni kezd, ekkor egy lapos végű fémlapátkával feltoljuk a felületről. A csokiforgács a tejszínes torták klasszikus dísze, a csokitortákat pedig fehércsoki-forgáccsal díszíthetjük.
13. Porcukor – A cukorszórós technikával főként olyan tortákat, süteményeket díszíthetünk, melyek teteje nem krémes. Szükségünk lesz egy keményebb - például karton - papírra, meg egy ollóra. Vágjunk ki tetszőleges mintá(ka)t a lapból, és a sablon segítségével szitáljunk valamilyen alakzatot (pl. csillag, fenyőfa) a süti szeletekre vagy a torta tetejére.
Hasonló eredményt kapunk, ha tortaalátétet használunk erre a célra. Helyezzük a torta tetejére a csipkedíszítésű papírt, és szórjuk meg alaposan porcukorral. Ha készen vagyunk, óvatosan emeljük le a papírt, hogy a forma el ne maszatolódjon.
Tipp: A porcukrot előzőleg átszitált kakaóval is kombinálhatjuk így még változatosabb formákat alkothatunk. Porcukor helyett kakaóport, fahéjas cukrot, finomra darált mogyorót, mandulát vagy csokidarát is használhatunk.

14. Tojáshab – A tojáshab nemcsak pazar külsővel ruházza fel tortáinkat, hanem ellenállhatatlanul ínycsiklandozó is. Bármilyen gyümölcstortán, pitén jól fest a légies borítás. A felvert habot töltsük nyomózsákba, és hullámvonalakban vigyük fel a tortára, majd forró sütőben pirítsuk barnára a széleit.
15. Tejszínhab – Túlzás nélkül állítható, hogy a legalapvetőbb sütidekor, de azért ezt is tökélyre lehet fejleszteni. Egy sötét színű tortán nagyon jól mutatnak a kemény tejszínhabból készült dekorációk. A habrózsákat, köröket, girlandokat vagy egyéb mintákat röviddel tálalás előtt nyomjuk a tortabevonóra. Tejszínes gyümölcstorta peremére nyomjunk nyomózsákkal apró habrózsákat, és helyezzünk a közepükbe egy-egy hajszálvékonyra szeletelt, spirálisan megcsavart citromkarikát.
Tipp: Ha nem tudod profi módon használni a nyomózsákot, és nem akarod elrontani a remekművedet, úgy mehetsz biztosra, ha a kívánt dekorációt sütőpapírral bélelt tepsire nyomod, lefagyasztod, majd még fagyott állapotban a díszíted vele a tortát.